Motionsorientering

Torsdagsbommen 2024

Kartavgift 6€ (under 16 år gratis), går också med e-passi eller Smartum online. A, B, C, D och ibland mycket enkel E-bana.

Välkommen med!

Var går torsdagsbommen (karta)

TORSDAGSBOMMEN 2024

1  18.4  Botnia    N.vetil Sale (RR)  Joakim (040 0187072) & Eivor (K) Hansén,                                                    André Forsström, Päivi Cainberg

2  25.5  GIF      ´ Harrbåda   Kristoffer Olaussen 0405591856, Tomas Cederberg

3  2.5    Kronan  Idrottshallen  Resultat / Mellantider

4  7.5   GIF        (kvällsorienteringsveckan) Sandhagens spånbanans parkering Måns Åkerblom 0401832002, Steve Manderbacka

5  8.5  Kronan    Tallåsen Resultat / Mellantider

6  9.5  Botnia   Nedervetil, Ahlskogsvägen (RR) Markus Lindgren (040 8390353),   Torbjörn, Martin (K) Ahlskog, Robert Ljungberg, Robert Laurén

7  16.5 Botnia    Sandbacka Såkavägen (RR) Ann-Sofie Sundelin (050 5360182),    Tage, Mathias Torrkulla, Per-Erik Riska, Jarl Bjonbäck, Lina Siekkinen (K)

8   23.5 Kronan    Brändåsen S.Svenlin (050-5591168),Ulrika, Alva

9 30.5 Botnia Nedervetil Vestersundsvägen (RR) Mickel Forssell (044                                       9757135), Kristian, Siv, Gustav (K), Marion, Björn

10  6.6   GIF        Gamla riksv. 13, Linnusperä Rainer Räbb 0407630727, Pasi Hägglund

11  13.6  Kronan, Krokfors P.Slotte (040-5056412),Erik,Bo,Camilla

12  20.6  Botnia Knifsundvägen (RR) Stefan (050 5610949) & Kati, Amanda, Mathilda Nynäs (K), Daniel Wiik

13  27.6  Kronan  Lövbackavägen K.Grankull (040-5620281) Sebastian, Rickard

14  4.7    Kronan  Röstebacken G.Skogvik (040-0883291),Tobias,Olef

15 11.7   Botnia    Djöstas Åsbackavägen (RR) Kim Berg (050 5349351), Nicolina (K), Eelian, Dan & Carina Aurén, Carina Rönnvall-Berg

16  18.7  Kronan  Rönnbacken P.Myrskog (050-5593021),Johanna,Line

17  25.7  GIF       Öja Bengt Kronqvist 0453231020, Håkan Nyqvist

18  1.8    Botnia   Hästövägen (RR) Kenth Sågfors (040 3501528), Arne,

Emilia (K), Fanny Rönnqvist, Harald Slotte

19  8.8    Kronan  Tössbacken S.Åbacka (050-5527121),Andreas,Toni

20  15.8  Botnia   Snårevägen (RR) Tom (040 5925879) & Maj-Britt, Aron, Axel Björklund, Henna Witting (K), Håkan Rauma, Lena Tast-Emet

21  22.8  Kronan  Öjbacken J.Grankull (040-5839209),Daniela, Alexandra

22  29.8  Botnia   Kronoby Kommunmästerskap N:vetil, Buldans Tamlinsvägen (RR)   Sven-Olof Nylund (050 0461066), Alisa Kivineva (K),

U-M Åstrand, Eero, Tommi, Mika Pulkkinen

23  5.9   Kronan  Rummelbacken A.Nyberg (050-3432779),Hanna,Björn, Jan-Erik

24  12.9  Botnia  Övresåkavägen (RR) Per-Åke Furubacka (040 5065213),

Maria & Jonas, Evelina Wentin (K), Roger Rönnqvist, Gustav Grannabba

25  19.9  Botnia  Emet, Folkparksvägen (RR) Stig Sundqvist (040 7457919), Rolf     Enlund, Linda-Marie Högnabba (K), Linus Hansén, Anna-Maj, Elsie Björkfors

26  26.9  GIF      Öja  Bergölandet. Start kl. 16-17. Robert Lillhonga 05067099,  Elin Lillhonga

Tidtagning (eller utan tid) på torsdagar kl. 17-19
A, B, C, D och E banor
Kartavgift 6€ (under 16 år gratis)
Utlottning av presentkort efter avslutad säsong bland alla som har deltagit minst 18 gånger.