Torsdagsbommen 2019

19.03.2018 kl. 10:36

Torsdagsbommen 2019

Torsdagsbommen är Kronans, Botnias och GIF:s gemensamma motionsorientering.

Start: kl. 17.00 - 19.00  

Startavgift: 5€, alla under 16 år gratis

Kontaktpersoner:
GIF: Sven Eriksson tfn. 0400 867329
Kronan:Guy Bäck tfn. 050 3161801
Botnia: Joakim Hansén tfn 0400 187072

Torsdagsbommens banalternativ:
A-bana 7 km normal svårighetsgrad 
B-bana 5 km lätt 
C-bana 3 km lätt 
D-bana 1-2 km mycket lätt

Bommar märkta med * har E-bana Extra lätt orienteringsbana

Bommar märkta med ** har längre A-bana 7-9 km

Bommar märkta med (F) har möjlighet till Gemensam start kl 18 med följeslagare, banalternativ D och B. Riktar sig till ovana orienterare som vill testa att röra sig i skogen i tryggt sällskap. 
D-banan passar alla som vill gå lugnt i skogen ca 40 minuter och hör till projektet anpassad motion. B-banan passar den som vill springa runt ca 60 minuter. 
 

Deltagarpriser 2019 

20-25 gånger: Craft Squad Practise Backpack - väska (17 l) 
15-19 gånger: Erhåller en överrasknings produkt.


Var går Torsdagsbommen?

 

Betalning med e-passi kan man göra på förhand genom Online betalning och printa ut kvitans som uppvisas vid starten.

1 18.4 * Kronan   Tallåsen, Sprint Resultat / Mellantider
2 25.4 Botnia   Ishallen i Karleby, sprint Resultat
3 2.5 GIF   Sandhagen Resultat
4 9.5.* (F) Botnia   Påras skola Resultat
5 16.5. Kronan   Topparbacken Resultat / Mellantider
6 Ti 21.5. GIF   Harrbåda Åkerblom M, Steve M
7 23.5. GIF   Köukar Åkerblom M, Steve M
8 30.5.* Kronan   Brändåsen Nyberg A, Ove S, Nanna N, Rickard S
9 6.6. (F) Botnia   Knivsund Lövsund B&J&A, Sundelin A-S, Sågfors K&A&E
10 13.6.** Kronan   Krokfors Myrskog P, Eva-Lotte, Linnea o. Rosa M
11 20.6. * (F) Botnia   Emet Björklund T&M-B&A, Hahtokari S&A&J, Björkfors A-M
12 27.6. GIF   Öja Kronqvist B, Anders K, Håkan N
13 4.7.* Kronan   Skjutbanan Slotte E, Patrik S,  Guy B, Martin S
14 11.7.* Botnia   Kutus Forsell K&M&G, Lindgren M, Forsström A&H
15 18.7.* Kronan   Rönnbacken Skogvik G, Olef S, Ida-Marie S, Pia-Maria M
16 25.7.* Botnia   Såkavägen Furubacka J&M&P-Å, Aurén-Bäck I, Rönnqvist R
17 1.8. GIF   Tjekula (gamla RV13) Lillhonga R, Pasi H
18 8.8. * Botnia   Bast Nylund S-O, Pulkkinen E&T, Siekkinen L&T, Wiklund T, Aurén D&C
19 15.8.* Kronan   Tössbacken Norrbygård G, Peter M, Eva-Lotte M, Bo A, Camilla A
KRONOBY KOMMUNMÄSTERSKAP
20 22.8. * Botnia   Loulus Ljungberg R, Lauren R., Tast L, Emet G, Cainberg P
21 29.8. ** Kronan   Brändåsen Åbacka S, Andreas B, Jan-Erik S, Lina B
22 5.9.* Botnia   Kaitfors Berg K&I&K&N, Ahlskog M, Ahlskog T, Åstrand U-M
23 12.9 Kronan   Kronoby Idrottshall Svenlin S, Ulrika M-S, Stefan S, Anton S
24 19.9.** Botnia   Källmossen Slotte H&B, Snåre D, Wikström J, Björklund M

25

26.9. Botnia   Gråstein

Åbacka D&T&F, Åman T&V, Holm L-G

Guy Beck

IK Kronan

e-post:ikkronan@idrott.fi

C/O Fredrik Näse 

Dunderkärrvägen 390

68500 Kronoby